Versailles

Château de Versailles, který je na seznamu světového dědictví UNESCO už 30 let, je jedním z nejkrásnějších francouzských staveb 18. století. Zámek ve Versailles se nachází asi 25 km od Paříže ve stejnojmenném městě. Zámek VersaillesToto dříve královské sídlo s nádhernými zahradami nesmíte opomenout navštívit. Patří totiž k těm nejkrásnějším zámkům světa. Pokud se sem rozhodnete vydat, můžete využít městských rychlovlaků RER linky C, autobusu číslo 171 ze zastávky Pont de Serves či vlastního automobilu po dálnici A13.

Versailles byl v 17. století loveckým zámečkem obklopeným bažinami a lesem plným zvěře. Vlastníkem byl Ludvík XIII. V zámek, který známe dnes, ho začal měnit až jeho syn Ludvík XIV. a trvalo mu to téměř 50 let.

Na jeho výstavbě pracovali ti nejlepší architekti a řemeslníci své doby. O mírné rozšíření zámku a fasády v italském stylu se postaral architekt Louis Le Vau. Podstatně více ale zámek rozšířil architekt Jules Hardouin-Mansart, který přidal dnes známé jižní a severní křídlo paláce. Krásné zahrady plné fontán jsou dílem architekta Andrého Le Nôtre. A na malířské, sochařské a dekoratérské práce dohlížel architekt Charles Le Brun. Samotný zámek měří v průčelí 680 metrů. Jeho součástí jsou také dva zámečky Velký a Malý Trianon.

Ludvík XIV. spolu se svým dvorem se do Versailles přestěhoval roku 1682 a od této chvíle byl politickým srdcem Francie. Zrcadlový sálKrálovská rodina si luxusu zámku užívala až do roku 1789, kdy byli všichni členové včetně krále a královny Marie Antoinetty zajati a odvezeni do Paříže. Během Velké francouzské revoluce byl zámek vypleněn a téměř rozprodán, obrazy byly převezeny do Louvru a zámek byl ponechán svému soudu. Na začátku 19. století ho Napoleon nechává zrekonstruovat a zcela přestavět Velký a Malý Trianon. Později dochází opět k jeho zanedbání. Až roku 1837 ho Ludvík Filip Orleánský zachrání před zbouráním a na své náklady ho nechá přestavět a rok poté zde otevírá muzeum věnované „všem vítězstvím Francie“.

Opravdu rozsáhlá několikamilionová rekonstrukce započala až po roce 1919. Impulsem pro ni bylo podepsání Versailleského míru ukončující 1. světovou válku, které se uskutečnilo v Zrcadlovém sále.

Zámek má půdorys ve tvaru písmene U. V jeho středu nalezneme přepychovou královskou ložnici s okny vedoucími na Mramorové nádvoří. V severním křídle se nalézá hlavní schodiště vedoucí do tzv. Grands Appartments. Jedná se o bohatě zdobené komnaty s barevným mramorem, které sloužily jako reprezentační místnosti a každá z nich je věnována jinému olympskému bohu.

Největší a zároveň nejslavnější místností zámku je Zrcadlový sál, který nechal postavit architekt Jules Hardouin-Mansart. Měl být symbolem moci Ludvíka XIV. a zvýrazňovat unikátnost a velkolepost zámku. Je zdoben 17-ti zrcadly a je asi 70 metrů dlouhý. Objevit tu můžete křišťálové lustry, pozlacené svícny, stříbrný nábytek a dominantou je stříbrný trůn.

Versailleské zahrady
Versailleské zahradyRozprostírají se na ploše větší než 100 hektarů a line se jimi 950 metrů dlouhá promenáda. Nalezneme zde několik teras, zdobené fontány, sochy a sousoší. Vybudováno zde bylo i umělé jezero a vodní kanály. Dominantou je tu Velký kanál, okolo kterého jsou umístěny vodní nádrže, fontány, květinové záhonky a sochy. Asi nejhezčí pohled na celé zahrady se Vám naskytne z terasy v průčelí zámku.

 

Otevírací doba: 
9:00 – 17:30 (od 1. listopadu – 31. března)
9:00 – 18:30 (od 1. dubna – 31. října)

Bez průvodce je vstup do zámku do 18-ti let zdarma.
První neděli od listopadu do března je vstup zdarma.
Zámek je otevřen každý den mimo pondělí a hlavní francouzské svátky. K samostatné prohlídce jsou určeny Velké komnaty, Galerie bitev, Zrcadlová galerie a část obrazové galerie. Zbytek je přístupný pouze s průvodcem. V zimním období zaplatíte 18 € a v letních měsících 25 €.