Řeka Seina protékající Paříží v celkové délce zhruba 13 km je a vždy bude velmi využívanou plavební cestou. Okolní břehy řeky jsou lemovány překrásnými městskými domky, poučnými muzei a jedinečnými pomníky. Téměř všechny významné pařížské budovy najdete u řeky nebo v jejím blízkém okolí. Přes řeku vede 37 mostů, z toho 4 jsou určeny výhradně pro pěší turistiku a 2 pro železniční dopravu. Nábřeží Seiny se od roku 1991 může pyšnit zápisem na seznam Světového dědictví UNESCO jako důležitý architektonický celek.
Pokud byste se chtěli nechat učarovat noční Paříží a spatřit její krásy v odrazech nočních světel, ale po celodenním chození po památkách jste už hodně unaveni? Určitě pro Vás bude tou správnou volbou hodinová plavba po Seině.
Vaše plavba započne na nábřeží pod Eiffelovou věží. Jako první narazíte na krásný most Alexandra III., který byl slavnostně otevřen roku 1900 jako zázrak inženýrství 19. století. Je totiž tvořen jedním 6 metrů vysokým ocelovým obloukem. Na jeho výzdobě se podíleli nejnadanější sochaři té doby. Zdoben je secesními bronzovými lampami a sochami nymf, amorů a okřídlených koní. Hned vedle mostu se nachází budova staré železniční stanice, kterou je dnes známá jako muzeum impresionistů Musée d’ Orsay. Dalším významným mostem na řece je Pont Neuf, který je znám jako most všech zamilovaných a pokud si zde budete něco přát, do roka a do dne se Vám to vyplní. I když, co víc si přát v tak bezstarostné chvíli, kdy na vlnách Seiny posloucháte francouzské šansony a vychutnáváte si chvíli opravdového klidu. Most Pont Neuf spojuje ostrov Île de la Cité s oběma břehy Seiny. Otevřen byl roku 1607 Jindřichem IV., který zde má uprostřed mostu svou sochu na koni. Během plavby míjíte světoznámou galerii Louvre, katedrálu Notre-Dame, proplouváte kolem obchodního domu Samaritaine, náměstí Concorde a radnice města Hôtel de Ville.
Plavba končí opět pod blikající železnou lady za zvuku písničky „Aux Champs–Elysées“.
Historie lodí
Na plavbu po Seině Vás vezmou speciální lodě, které se nazývají “bateaux-mouches“. V doslovném překladu to znamená “loď-moucha“, i když veřte tomu, s mouchou to nemá vůbec nic společného. Konstruktérem těchto lodí byl Michel Feliz z Lyonu, který vyhrál konkurz. Postupně do Paříže dopravil třicet lodí vyrobených v jeho dílnách v ulici “La Mouche” nacházející se na jihu Lyonu. Již první z nich se sem dostaly u příležitosti Světové výstavy roku 1867. Od roku 1950 jsou tyto lodě používány zcela výhradně pro turistické plavby po Seině.
Ceny za plavbu:
Dospělí: 12 EUR
Děti mladší 12-ti let: 5,5 EUR
Děti mladší 4 let: zdarma
Skupiny (více než 20 lidí): 7,5 EUR