Muzeum Louvre

První zastávkou v Paříži bývá pro většinu milovníku umění Louvre, největší muzeum světa. Původně byl královským palácem a každý panovník Francie si k němu nechal vybudovat vlastní část. Nachází se na pravém břehu řeky Seiny. Úplně poslední změnou podoby Louvre prošel v 80. letech 20. století. LouvreTo zde na hlavním nádvoří byly vystavěny moderní pyramidy, které umožňují vstup do všech křídel muzea. Pokud se chcete nechat učarovat uměním z celého světa, tak jste na správní adrese. V Louvru totiž naleznete od všeho kousek.

Historie
Samotná historie Louvru se začíná psát již roku 1190. Tehdy král Filip August nechal vybudovat jeho první část, která byla spíše pevností a sloužila jako ochrana pravého břehu Seiny. Uprostřed stála obranná věž tzv. „donjon“ a v rozích byly další obranné věže. Pokud se vydáte do sklepa muzea, můžete zde spatřit původní zdi pevnosti. Roku 1390 vrchní architekt krále Karla V. Raymond du Temple začíná pomalu měnit starou pevnost na nádhernou královskou rezidenci. Tímto byla započata tradice využití Louvru jako královského paláce. Po smrti Karla V. dochází ke zbourání obranné věže tzv. „donjonu“ a tím se Louvru zbavuje posledních známek středověku a mění se v renesanční palác. František I. nechává část Louvru zbourat a na jeho základech započne stavba nového paláce.

Na počátku 16. století Kateřina Medicejská nechává postavit Tuilerijský palác, ve snaze zlepšit úroveň pohodlí v Louvru, který je podle historických záznamů pouze páchnoucím místem. Později roku 1594 Jindřich IV. se rozhoduje o tom, že z Louvru učiní symbol monarchie. Aby toho dosáhl pozve nejrůznější umělce a architekty z celé Paříže. Nechává též vybudovat krytý průchod mezi Louvrem a  Tuilerijským palácem.

Další práce na paláci pokračují i za vlády Ludvíka XIII. a Ludvíka XIV. Ludvík XIV. se ale nakonec rozhodne opustit Paříž a svou královskou rezidenci přesunuje do nově zbudovaného paláce ve Versailles. Stejně jako Jindřich IV. nechává Louvre na starost pařížským umělcům a architektů. Mona LisaV průběhu Velké francouzské revoluce je Ludvík XIV. společně se svou ženou Marií Antoinettou donucen vrátit se do Paříže. Bohužel jejich životu jsou ukončeny roku 1793 na Revolučním náměstí (dnešním Place de la Concorde). Z rozhodnutí revolucionářů jsou jim sťaty hlavy. Téhož roku prohlásí revolucionářský Konvent Louvre muzeem. Za vlády Napoleona III. dochází k propojení Louvru a Tuilerijského paláce. V Louvru byly do této doby královské komnaty, ministerský úřad i muzeum. Bohužel roku 1871 došlo k požáru a Tuilerijský palác vyhořel a jeho ruiny byly zlikvidovány. Tento požár, ale roku 1882 umožnil otevření paláce Louvre přímo do Tuilerijských zahrad.

Další stavební úpravy Louvru získává v 80. letech 20. století za prezidenta Mitterranda. Dochází k přestavbě na tzv. Velký Louvre a jeho tři křídla získávají hlavní vstup skrz Velkou pyramidu na Napoleonském nádvoří.

Louvre jako muzeum
Jak už bylo řečeno, Louvre se stal muzeem umění roku 1793, samotné sbírky se ale začali hromadit již ve století 16. Tehdy sbírku založil král František I., který byl znám jako velký milovník umění a do Francie pozval i největšího renesančního umělce Leonarda da Vinciho.

Muzeum můžeme rozdělit na 9 tématických částí a to: Starověké památky Egypta, Starověké památky Řecka, Říma a Etrusků, Starověké památky Orientu, Historii Louvru a středověkého Louvru, Malířství, Sochařství, Grafické umění, Islámské umění a Umělecké předměty.

Všechny sbírky jsou umístěny ve třech křídlech – Sully, Richelieu a Denon
Ve křídle Sully, které se nachází na místě původní pevnosti, se můžete vydat do podzemních prostor muzea a objevovat historii středověkého Louvru. Dál tu naleznete řecké, římské a egyptské sbírky starověkého umění a sbírku francouzského malířství.

Pokud se vydáte do křídla Richelieu budete moci obdivovat díla německých, nizozemských a vlámských malířů a sochařská díla Francie a Mezopotámie. Také můžete navštívit komnaty Napoleona III. Tímto křídlem navíc prochází Pasáž Richelieu vedoucí ke stanici metra.

Ty nejznámější a nejnavštěvovanější díla Louvru, mezi něž bezpochyby patří obraz Mony Lisy od Leonarda da Vinciho, najdete v křídle Denon.

Jak se k Louvru dostanete:
LouvreNejbližší stanice metra jsou linky č.1 a 7. Palais-Royal – Musée du Louvre. V blízkosti muzea je též zastávka autobusů. Pokud se ale nacházíte na nedalekém ostrově Île de la Cité, jež je považován za centrum města, můžete se sem vydat pěšky. Do muzea se vchází přes Velkou pyramidu na Napoleonově nádvoří.

Do muzea mají občané Evropské unie do 25 let vstup zdarma, avšak musí si vystát frontu. I když se může zdát nekonečná, rychle postupuje. Dospělí mají vstup za 10€. Každou první neděli v měsíci od října do března a 14.7., kdy je státní svátek, je vstup do muzea zdarma pro všechny (výjimkou jsou pouze dočasné výstavy v Napoleonově hale). V tyto dny, ale musíte očekávat ještě větší fronty. Pokud se sem ale vydáte v pátek, tak od 18:00 do 21:45 hodin mají vstup zdarma všechny osoby do 26 let bez ohledu na státní příslušnost.

Otevírací doba:
Po, Čt, So a Ne   9:00 – 18:00 hod
St a Pá                9:00 – 21:45 hod
Út                        zavřeno
 
Po vstupu do pyramidy sjedete do podzemního podlaží. Tady naleznete informace, pokladny, obchůdky se suvenýry či restaurace. Bezpochyby jako první si vyzvedněte plánek Louvru s rozmístěním všech sbírek.