Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame je bezesporu jednou z nejznámějších památek v Paříži. Je známa i pod názvy katedrála Panny Marie či Chrám Matky Boží. Rozeta katedrály Notre-DamePodle druhého názvu jste dozajista poznali, že byla dějištěm slavného francouzského románu Chrám Matky Boží v Paříži od spisovatele Viktora Huga. Nachází se v historické části města na ostrově Île de la Cité nad řekou Seinou. Je jednou z nejstarších staveb města a zároveň je považována za jednu z nejkrásnějších gotických staveb Francie, i když na rozdíl od České republiky zde nejsou gotické katedrály žádnou výjimkou. Opravdovým skvostem je zejména průčelí katedrály, jež je zdobeno nejrůznějšími dekorativními prvky. Pokud navštívíte katedrálu nesmíte si nechat ujít jedinečný výhled na centrum Paříže z jejích 69 metrů vysokých věží.

Výstavba katedrály začala roku 1163 na místě, kde původně stála románská bazilika. Její stavbou byl pověřen mistr stavitel Jean de Chelles. Základní kámen stavby umístil papež Alexandr III. Její stavba trvala 183 let, čímž se stala znakem přechodu od pozdního románského slohu do gotiky. Byla dokončena roku 1345. V průběhu Velké francouzské revoluce bylo plánováno ji srovnat se zemí, naštěstí se tak nestalo.

Katedrála Notre-Dame oslní každého návštěvníka svými ohromnými rozměry. Na délku měří 130 metrů, na šířku 50 metrů a na výšku 35 metrů. Samotné věže ale dosahují výšky 69 metrů. Do útrob katedrály se vejde neuvěřitelných 6000 lidí.Věž katedrály Notre-Dame
Průčelí katedrály je ozdobeno třemi portály. Na největším z nich se nachází výjev Posledního soudu, jež byl velmi populárním motivem pro gotické architekty. Napravo můžete spatřit portál svaté Anny s nejstarší sochařskou výzdobou a nalevo krásný portál Panny Marie. Původně byly sochy na portálech barevné, dnes tomu tak už bohužel není. Už si ani nedokážeme představit, jak nádherně musely vypadat.
Nad portály se nachází Galerie králů s 28 sochami Judských a Izraelských králů. Roku 1793 bohužel došlo ke stržení těchto soch, jelikož se Pařížané domnívali, že představují tehdejšího neoblíbeného francouzského krále. Ty dnešní pocházejí z 19. století z dílny architekta a restaurátora Eugèna Viollet-le-Duca.
Ve středu západního průčelí se nalézá ohromné rozetové okno s průměrem 10 metrů. Jeho krásu oceníte hlavně z vnitřka katedrály, protože jím prochází denní světlo a vytváří tak barevnou hru světel. Nad rozetou se tyčí dvě věže katedrály, ta jižní v sobě skrývá 13-ti tunový zvon, jež se rozeznívá pouze při jedinečných příležitostech.

Katedrála se během let stala svědkem mnoha významných historických událostí. Roku 1430 zde proběhla korunovace anglického krále Jindřicha VI. na krále Francie. Roku 1572 se tu konala svatba příštího francouzského krále Jindřicha IV. s Markétou z Valois. Další významnou událostí byla bezesporu korunovace Napoleona I. Bonaparte papežem Piem v roce 1804, kterou zachytil malíř Jacques-Louis David. Jeho dílo můžete spatřit v galerii Louvre.

Portál katedrály Notre-DamePokud chcete pouze obdivovat krásy interiéru katedrály máte vstup zdarma. Jestli se ale budete chtít podívat i na věže s chrliči, monstry a ptáky od architekta Eugèna Viollet-le-Duca a kochat se krásou města, budete muset zaplatiti a vyjít 387 schodů. Vchod je na severní straně katedrály.
Katedrála Notre-Dame dozajista patří k nejkrásnějším památkám Paříže a stojí za to ji navštívit jak ve dne tak i v noci, kdy je osvětlena.

Prostor před katedrálou nazýváme Parvis Notre-Dame a lze odtud sestoupit do podzemí a odhalit tajemnou historii města v archeologických nalezištích a základech nejstarších budov nalézajících se na ostrově Île de la Cité.