Eiffelova věž je 324 metrů vysoká ocelová věž ležící v nadmořské výšce 33 metrů nad mořem. Nachází se v centru francouzského hlavního města, v Paříži. Je asi nejznámější a nejnavštěvovanější památkou města a zároveň celé Francie. Kvůli ní se sem každoročně sjíždí miliony turistů, aby se mohly kochat její majestátností a krásou.
Obyvatelé Paříže ji přezdívají “Železná lady“. Váží úctyhodných 7000 tun.
Eiffelova věž se jmenuje po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi, ten ji dokázal postavit za pouhé dva roky a to v letech 1887-1889, což v té době předčilo veškerá očekávání. Byla postavena k příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy. Až do roku 1930 byla nejvyšší stavbou světa, kdy ji předčil mrakodrap Chrysler Building v New Yorku.
Veřejnosti byla zpřístupněna 6. května roku 1889. I když během prvního týdne nefungovaly výtahy, návštěvnost se vyšplhala na úctyhodných 29000 lidí. Po skončení světové výstavy o ni veřejnost téměř ztratila zájem a svou slávu si musela znovu vydobýt na začátku 20. století. Tehdy se začala objevovat na obrazech slavných malířů jako byli Georges-Pierre Seurat, Camille Pissaro či Maurice Utrillo. Také o ní začali psát básníci Guillaume Apollinaire a Jean Cocteau.
Původně měla stát pouhých dvacet let, ale jelikož fungovala jako meteorologická stanice a později také jako televizní a rozhlasový přijímač, bylo rozhodnuto, že ve městě zůstane.
Z počátku ji Pařížané neměli moc v lásce, dokonce se dá říct, že ji nenáviděli. Mezi její kritiky patřili například spisovatelé Alexandr Dumas či Émile Zola. V současnosti je Eiffelova věž významným turistickým cílem a Pařížané jsou na ni právem hrdí, jelikož ji každoročně navštíví více než 6 miliónů lidí z celého světa.
Ve věži se nachází tři plošiny a to ve výškách 57, 115 a 276 metrů. V prvním patře můžete navštívit audiovizuální muzeum věnované stavbě věže, různé obchůdky a restauraci Tour Eiffel. Ve druhém patře na Vás čeká restaurace Le Jules Verne, z níž je podle jejich návštěvníků mnohem hezčí výhled na Paříž než z jejího vrcholku. Třetího patra dosáhnete pouze výtahem z patra druhého. Zde se můžete osvěžit v baru a také si prohlédnout voskové figuríny konstruktéra Gustava Eiffela s ženou a Thomase Edisona, který věž osvětlil. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout do vzdálenosti 67 kilometrů.
Pod samotnou věží se nachází busta Gustava Eiffel, kterou sem umístil roku 1923 sochař Antoine Bourdelle jako poctu jeho práci.
Po světě nalezneme mnoho napodobenin této unikátní stavby. Například jedna z napodobenin je součástí hotelu Paris v Las Vegas a další se nacházejí v zábavních parcích v Ohiu, Virginii či čínském Shenzhenu. I u nás můžete nalézt její imitaci a to pražskou Petřínskou rozhlednu.
Majitelem věže je město Paříž. O tuto svou dominantu se také musí náležitě starat. Celou kovovou rekonstrukci musí po sedmi letech znovu natírat, aby nepodlehla korozi. Celkem to zabere dva roky a je spotřebováno zhruba 50 až 60 tun barvy.
Pár zajímavostí o Eiffelovce:
Věděli jste, že od země až k vrcholu vede 1665 schodů, nebo že jejím architektem byl Stephen Sauvestre a ne Gustav Eiffel, či že samotná výška věže se může v důsledku tepelné roztažnosti lišit o 18 centimetrů.