Něco málo o Paříži

Paříž je hlavním a zároveň největším městem Francouzské republiky.
Znak PařížeLeží v Pařížské pánvi na obou březích řeky Seiny, která tuto metropoli dělí na dva ostrovy. Prvním ostrovem je Île Saint-Louis, který je velmi drahou a honosnou čtvrtí. Ten druhý Île de la Cité je naopak srdcem historické části města. Na tomto ostrově se nachází historický střed města tzv. point zéro „bod nula“ a to před vchodem do chrámu Notre-Dame. Odtud se pak oficiálně měří všechny vzdálenosti od Paříže.

Nejvyšším místem je kopec Montmartre, který se svými 130 metry nadmořské výšky převyšuje Paříž o 100 metrů.

Historické jádro města měří okolo 20 km2 a je domovem pro zhruba půl milionu obyvatel. Díky postupnému rozšiřování vznikla městská oblast o celkové rozloze asi 105 km2 s více než 2 milióny obyvatel. Samotné město Paříž má již dnes se všemi svými předměstími okolo 10 miliónů obyvatel.

Paříž je sídlem prezidenta, vlády, parlamentu a také mnoha mezinárodních organizací, z nichž nejvýznamnější jsou UNESCO, Mezinárodní obchodní komora a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Každý rok se sem sjíždí davy lidí z celého světa, kteří chtějí poznávat nová zajímavá místa a poodhalovat tajemství dávné minulosti. Paříž je místem, které má co nabídnout každému z nás. Nalezneme zde nepřeberné množství světských a církevních památek. Pohled na město PařížZ těch nejznámějších určitě nesmíte opomenout navštívit Eiffelovu věž, Vítězný oblouk, Louvre, katedrálu Notre-Dame, chrám Sacré-Coeur na strmém kopci Montmartre, Pantheon, kostel St. Eustache, obchodní čtvrť La Défense, nejslavnější ulici Champs-Elysées a Moulin Rouge.

Pokud zrovna nejste pouze historicky založení, můžete se těšit na bohatou kulturní nabídku. Čekají tu na Vás lákavé restaurace, kavárny či hospůdky. Večer se můžete jít pobavit do některé z místních diskoték či kabaretů. A opomenout nemůžete ani široké možnosti nákupů. Ne bezdůvodně se Paříži nepřezdívá „město módy“.  Největším lákadlem je tu bezesporu Forum des Halles, jež je nejnavštěvovanějším nákupním centrem města. Nachází se zde 168 obchodů, obří multikino či bazén.